KAÇ YAŞINDAN İTİBAREN ÇOCUĞUM YOGA YAPABİLİR? 

Çocukların motor yetenekleri ve dünyayı keşfetmeye başladıkları yaş olan 2 yaşından itibaren çocuklar yoga yapabilir. Bu yaş grubunun ebeveynleri ile birlikte yoga yapması, çocuk-ebeveyn arasındaki bağın kuvvetlenmesi ve birlikte keyifli zaman geçirmelerini desteklemesi nedeniyle özellikle öneriyoruz. O nedenle ben de 2-5 yaş aralığındaki çocuklarımızı anne veya babaları ile birlikte davet ediyorum derslerime.

DERSİN SÜRESİ KİŞİ SAYISI ? BİR DERSTE KAÇ KİŞİ OLABİLİR ?

Yaş gruplarına bağlı olarak çocukların dikkat ve konsantrasyon süreleri farklılık gösterdiği için, bir dersin süresi yaklaşık 35 dakika ile 60 dakika arasında değişmektedir. En küçük yaş (2-3) gruplarında ise 25 dakika ideal olarak kabul edilen süredir. Fakat her yaş, her çocuk ve her grup ayrı kabul edilmeli, ders süresi için de mutlak bir doğru aranmamalıdır. Önemli olan birlikte olunan süre boyunca keyif almak ve an'ı kaliteli, farkında bir şekilde yaşamaktır. 

Kişi sayısına gelince, dersler bir kişi ile birebir yapılabildiği gibi grup halinde farklı kişilerin katılımıyla daha ahenkli ve eğlenceli hale gelmektedir. Yani aslına bakarsınız burada da kesin çizgilerimiz bulunmamaktadır. 

ne yemeli.jpg

NE GİYELİM ?  ÖNCESİNDE NE YİYELİM ?

Bedeni sıkıştırmayan yani hareketleri kısıtlamayacak, bu sayede de zihnimizi rahat ettirecek her türlü kıyafet yoga için uygundur. Kalın giysiler ekstra terletebileceği için tercih edilmemesinde fayda vardır. Çorapsız bir şekilde mat üzerinde çıplak ayak ile çalışmak köklendiğimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Ders öncesinde ne yemeli kısmına gelirsek, mutlaka bir muz iki ceviz 🙂 gibi reçetelerimiz yok elbette.. Normal hayat rutinimizden kopmadan ne yapıyorsak onu yapmalı, bedene iyi bakmalı, ne aç ne tok olarak gelmeliyiz derslere. Dersten çıkınca da aynı sisteme devam etmeliyiz. Unutmayalım ki biz vücudumuza ne kadar iyi bakarsak, o da bize karşılığını o kadar güzel bir şekilde sunar.