Minikyogees | Yoga Güncem

Nedir çocuk yogası?

Çocuk Yogası Hakkında Merak ettikleriniz ? 

Çevrenize bir sorsanız, bugün hemen hemen herkesin yoga nedir sorusuna vereceği bir cevabı mutlaka vardır. Daha önce yogayı deneyimlememiş olanların yoga tanımları az çok benzer iken, yogayı hayatına bir yaşam biçimi olarak dahil etmiş olanların tanımları ise birbirinden tamamen farklıdır.

Neden dersiniz?

Çünkü yoga kişinin kendini keşfe çıktığı bir yoldur; ve bu yolda herkesin deneyimleri birbirinden farklıdır.

IMG_6116.JPG

Peki söz konusu çocuklar olunca? Çocuklar için de yoga aynı şekilde bir keşif yolu mudur?

Çocuklarımıza ‘’Haydi sen şimdi güzel bir serüvende kendini keşfet, keşfettiğinde de ben gelir seni burdan alırım’’ demek midir? Yoksa bu keşif yolculuğu için onların farkındalıklarını geliştiren bir zemin hazırlamak mıdır? Çocuk yogası, kendi içinde ritmi olan, esnek, çocukların bedenlerini farkettikleri, birbirleri ile olan ilişkilerinde ve doğadaki herşeye karşı saygı duymalarını anlatan, onları daha duyarlı bir yaşama teşvik ederken kendilerini kimse ile kıyaslamamalarını bedensel duruşlar, meditasyon, nefes çalışmaları, hikayeler ve oyunlar içerisinde öğreten bir yaklaşımdır.

Dolayısıyla çocuk yogası eğlencelidir, farkında olmadan da bu bahsettiğimiz keşif yolculuğuna hazırlayıcıdır.

Çocuk yogası herhangi bir maddeye ihtiyaç duymaz. Çocukların kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş olması nedeni ile spor, bilim ve sanat dalları ile kıyaslanmamalıdır.